Krev na našich farmách: Je firma Monsanto zodpovědná za 1 sebevraždu každých 30 minut?

«Zpět

Krev na našich farmách: Je firma Monsanto zodpovědná za 1 sebevraždu každých 30 minut?

Indie je nyní v situaci, kdy narůstá dramaticky počet sebevražd mezi farmáři. Nový film režiséra a scénáristy Anushe Rizwiho a producenta Aamira Khana, který je Bollywoodskou megahvězdou, nese název Peepli Live, a zabývá se právě tímto děsivým tématem.

Naprostá většina lidí v Indii se věnuje zemědělství, jednak aby přežili a jednak, aby zajistili obživu druhým, ale jsou uvězněni mezi obrovskými dluhy a velice proměnlivou a nestálou přírodou v období přechodu mezi ročními obdobími.

Indičtí farmáři jsou nuceni zatížit své farmy hypotékou, aby si mohli zakoupit geneticky modifikovaná semena, pesticidy a hnojivo od Amerických společností jako je Monsanto.

Podle AlterNetu (zpravodajský web):

"Jelikož geneticky modifikovaná (GM) semena jsou patentována společností Monsanto, vyžaduje jejich každoroční použití neustálé (nemalé) poplatky, které drží farmáře na hranici chudoby. Stačí jedna špatná sklizeň např. vlivem sucha či jiných nepříznivých vlivů a farmáři upadnout do tak velkých dluhů, že se rozhodnou spáchat sebevraždu. Jedna studie odhaduje, že za posledních 10 let spáchalo sebevraždu přibližně 150 tisíc farmářů."

V těchto dnech, ve Spojených státech, zakázal okresní soudce Jeffrey White, který je zároveň federálním soudcem v Kalifornii, používání tzv. „RoundUp ready" geneticky modifikovaných semen cukrové řepy od společnosti Monsanto. Tato cukrová řepa je upravená takovým způsobem, aby odolala extrémně silnému herbicidu s názvem RoundUp, který vyrábí také firma Monsanto.

Soudce White říká, že byl "silně znepokojen udržováním status quo spočívající v tom, že 95 procent cukrové řepy byla již geneticky modifikována, zatímco [USDA - Ministerstvo zemědělství Spojených států] provádí environmentální (ekologickou) studii, která měla proběhnout ještě dříve, než došlo k deregulaci modifikace cukrové řepy."

Tento zákaz neovlivní ani sklizenou úrodu ani již zasetá semena cukrové řepy určené k výrobě cukru.

St. Louis Business Journal prohlašuje:

"Environmentální (ekologické) skupiny ... podali v lednu 2008 žalobu u Amerického okresního soudu v Severní Kalifornii na protest proti deregulaci „RoundUp Ready" semen cukrové řepy, kterou schválilo Ministerstvo zemědělství (USDA) Spojených států ... Oponenti namítají, že takto modifikovaná semena podporují vznik superodolných plevelů, rostlin, které je velmi těžké odstranit, neboť si vytvořili odolnost vůči herbicidům. Oponenti taktéž vznesli vážnou obavu o (genetickou) kontaminaci konvenčních a organicky pěstovaných hospodářských plodin."

Převzato s webu www.mercola.com

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/09/03/monsanto-caused-an-estimated-150000-farmer-suicides.aspx

Informační zdroje:

AlterNet Srpen 16, 2010
St. Louis Business Journal Srpen 16, 2010